כך חלפה השנה שעברה

אנשים, אירועים, שינויים, יוזמות, מעשים, תופעות וקוריוזים בתשס"ז

 

 "מינהלת השינוי" סיימה תפקידה השינוי שהנהגנו בקיבוץ שונה מהדגמים שאומצו ע"י קיבוצים רבים לפנינו, אך משמש יסוד ודוגמא לקיבוצים לא מעטים שנכנסו לתהליך אחרינו ומגלים עניין במודל שלנו. עוד המצאה מקורית שלנו היא "מינהלת השינוי", גוף שאינו קיים בשום קיבוץ, אך אומץ ע"י חברי בית-אלפא, שהביעו אמון בצוות השינוי וביקשו שימשיך לפעול, כדי לשמור על "רוח השינוי" אותו יזם והוליך. במהלך עבודתו סייע הצוות בקבלת החלטות שונות בתחום חיי הקהילה, וכן התייחס הצוות לתקציב 2007 והעלה את ההצעות הבאות: ? הקטנת המס הפרוגרסיבי ל-70%. ? המשך ההתייעלות, הפרטות וביטול סובסידיות ? אך לא הפרטה כללית של ענפי הקהילה! ? במטרה להפחית את מס הקהילה, שהינו גדול במיוחד אצלנו. ממש לפני ההצבעה על הסעיף הראשון, הציע גילי בן-צבי שיטה אחרת לחישוב דירוג המס. כעבור מספר חודשים היא הוצגה להצבעת הציבור, וזכתה לרוב, למרות שחברים רבים מודים כי למעשה אינם יודעים כיצד היא משפיעה על מצבם, אבל מאמינים כי היא משפרת אותו. נשאלת שאלה, שעליה יצטרך גילי לתת תשובה, מה ההמשך שתציע שיטתו. אני רוצה להביע כאן את עמדתי, אותה אציע בבוא העת לקראת הדיון על תקציב 2008, ברוח שני הסעיפים שהובאו לעיל: המשך הקטנת המס הפרוגרסיבי, הוספת הפרטות וצמצום סובסידיות, כדי להקטין את מס הקהילה. נראה לי כי מי שינסה להתעלם מהצורך הזה, ויימנע מלעשות זאת בצורה מתוכננת, עלול למצוא עצמו עושה זאת במצב של אי סדר.

 

לא נשכח את מוסד גלבוע עם ההחלטה על הסבת אתר גלבוע למרכז קליטה, עלתה השאלה מה ייעשה עם ארכיון המוסד: האם להעבירו לגבעת-חביבה? לחלקו בין הקיבוצים השותפים? או למצוא דרך להקימו בקיבוץ? הודות ליוזמתו של משה שביט, שהחליט כי חשוב שהארכיון יישאר כאן ויסודר כמקום חי ונושם, נקבע מקום ? מבנה "המקלחת המשותפת"; סודרו מדפים ? ע"י עוזי בהט; ונמצאה אחראית - מאירה ארבל. לא מעט חברים כבר ביקרו במקום ודיווחו על התרגשות רבה לנוכח הזכרונות שעלו. בקרוב יתפרסמו מועדי הפעילות של הארכיון והציבור מוזמן לבקר, לדפדף, להביט בתמונות ולפשפש בתיקים ובמיכלים. מה, לא מעניין אתכם להיזכר מה אמרו עליכם בדיון על סמלי הבוגרים, או לקרוא מה כתבתם ברוב התלהבות ב"ניבנו"? מובטחים ריגושים ועוד כהנה וכהנה קטעי נוסטלגיה.

 

חילופי תפקידים מספר מינויים בולטים התבצעו במהלך השנה: רחלה פלד ? נבחרה לרכזת תרבות והחליפה את חגית לירון. בינתיים אפשר לדווח על כניסה "ברגל ימין", כאשר המבחן הגדול הקרוב הוא חג הקיבוץ ה-85 הקרב ובא. אגב, האם כבר התחלתם לכתוב מילים או להלחין את השיר שתכינו לקראת האירוע? לאה נהוראי נבחרה לשמש רכזת צעירים והחליפה את נטע בן-רעי. מהשטח מדווחים על הסתערות נמרצת בכל הנוגע לטיפול בענייני הצעירים ונכונות לשינוי המצב. מייקל עופר נבחר לרכז מש"א והחליף את איטל זלצר. עודד ירון קיבל על עצמו את ריכוז ועדת הביקורת והחליף את זהבה קידר. אסתי דרור (רכזת) ורחלה פלד לקחו על עצמן את ועדת החינוך והחליפו את קרן צימנד ומירי גדיש. השתיים חילקו ביניהן את האחריות על הגילים השונים. אנואר שיבלי מונה למנהל הבית הסיעודי והחליף את מלכה ריגלר. בראיון עם לאה סלע היא חלקה לו שבחים רבים על תיפקודו. מיכל פנחסי מונתה למנהלת הכלבו ותחליף בבוא העת את אלה בהט. תודה למסיימים על מסירותם ותרומתם, ולחדשים נאמר - כולנו מחזקים את ידיכם באחריות הכבדה שלקחתם על עצמכם. אנו מאחלים לכם הצלחה, כי זו הדרך לשמור על אורח החיים בקיבוצנו! הוועדה לערבות הדדית לאחר שהשלימה את הכנת תקנון הפעילות, מהלך שארך זמן רב, החלה הוועדה, אותה מנהלת נילי גבאי, בפעילותה. לא נדע אף פעם במה היא עוסקת ומה הן החלטותיה ? וטוב שכך ? ומבחינה זו היא משהו כמו הוועדה לשירותים חשאיים בכנסת: יודעים שהיא קיימת, מקווים שהיא עושה עבודתה נאמנה, יודעים שאין לצפות להדלפות. לגבי הוועדה שלנו ? שלא נצטרך אתכם, אבל אם נפנה בעניין כלשהו, אני מקווה ומאחל לכם שנשבח את שיקול דעתכם והחלטותיכם.

 

חניות ברחבי הקיבוץ אם לשפוט על פי נפח המקום שהוקדש לנושא זה, הרי שזו הבעיה של הקיבוץ. באזורים מסוימים של הקיבוץ אכן נפרץ כל מחסום, בעיקר משום שלחלק מבעלי המכוניות ? חברים ותושבים ? חשוב מעל לכל להחנות רכביהם קרוב ככל האפשר לביתם. לציבור היה ברור שזהו תפקידו של המזכיר וכי לגבי תושבים יש לעגן את נושא החניות בחוזה השכירות. המזכיר כבר הודיע שאינו חושב שזה תפקידו, השוכרים מצביעים על החברים וטוענים כי הם בסך הכול מחקים אותם. הפתרונות לוועדת התכנון. נודע כי נשלח בחשאי צוות לקיבוץ מעברות, כדי ללמוד מהם את שיטת הקנסות הפנימיים שהפעילו על מי שמחנים רכביהם במקומות אסורים...

 

שיוך דירות ? צעדים קדימה ולאחור במהלך השנה שעברה פעל הצוות במרץ להשלים את ההצעה שיבוא בפני הקיבוץ. ככל הנראה הושלמה ההצעה ובקרוב תובא לידיעת החברים ויתקיימו עליה דיונים. אי אפשר להתעלם מהמאמרים והדעות המתפרסמים כל העת בעיתונות הקיבוצית, בהם בולטות אזהרות נמרצות מפני המהלך ותוצאותיו, הכלכליות והחברתיות. לאחרונה התפרסם כי רשם האגודות, שבביקורו אצלנו הצטרף גם הוא למזהירים מפני תוצאות בלתי צפויות, שולח מכתבים לקיבוצים כדי שיגדירו עצמם האם הם קיבוצים שעברו שינוי והאם השינוי מעוגן בתקנון? עד כה נהגנו להתחכם ולומר כי עברנו שינוי, אך אנו מנהלים מידה רבה של שותפות. אך מה נעשה ונענה אם נילחץ לפינה ונידרש להגדיר עצמנו במדויק? אני מקווה כי בשנה הקרובה, עם הצגת הנושא לדיון ציבורי, יאפשר הצוות להביא לכאן מספר אישים שיש להם דעות אחרות, כמו: ירון רייכמן, מנכ"ל "ברית פיקוח", המפרסם מאמרים רבים המזהירים מפני תוצאות בלתי צפויות ובלתי רצויות; עו"ד מיכי דרורי, מנהל המחלקה המשפטית של התנועה; ואת ירון חמל, מזכיר קיבוץ כברי, שעבר תהליך מעניין ויש מה ללמוד מהלקחים שהפיק.

 

מרכז הקליטה באתר גלבוע לאחר מספר שנים בהן נעשו נסיונות שונים לאכלס את המקום, הוחלט על הקמת מרכז קליטה לעולים מאתיופיה. עם חתימת החוזה, החלו היזמים להריץ את תוכנית הבינוי, כדי לעמוד בלוח הזמנים, ואכן השלימו את כל ההכנות לקראת הגעת העולים. נכון לעכשיו, כבר מתגוררים באתר מעל למחצית מספר העולים המתוכנן, והם לומדים להכיר את סביבתם. השאלה העיקרית שעמדה על הפרק הייתה: באילו תחומים נסכים לשותפות? דווקא בעניין המרפאה, שנראה בתחילה כאגוז העיקרי, הושגה הבנה וקופת-חולים הסכימה להקים מרפאה במתחם. לגבי הכלבו ? העולים התגלו ככוח קנייה ובעזרת מתורגמנים מושגת כמעט תמיד הבנה. עם זאת, הם למדו להכיר את המתחרים ופונים אל כל מי שמוכן להוריד במחיר. היוזמה להכניס תינוקות למערכת החינוך העמידה מספר הורים וחברים "על רגליהם האחוריות", שהתקוממו על הדרך בה הדבר נעשה ועל מה שהם ראו כנכונות של חלק מהמימסד להעדיף את השיקול הכלכלי על טובת החברים והתושבים בכל הנוגע לאיכות החיים. נקווה שהלקח נלמד ויוזמות נוספות יטופלו אחרת. חברים רבים ציינו לשבח, בלא מעט התפעלות, את התנהגותם ומראם של העולים החדשים. מי שקרא לפני שבוע את המאמר של הצלם זיו קורן, שליווה אותם בתהליך ההכנה באתיופיה, קיבל תשובה לשאלה הקשורה לכושר ההסתגלות שלהם. רק שיבואו אושר "תקנון קליטה", לאחר מהלך ארוך של לימוד וניסוח, ע"י צוות אותו הובילה יהודית עופר. כל מה שנותר כעת הוא לבחור "רכז ועדת קליטה", שירכיב לו צוות כלבבו, שיבדוק אם יש מעוניינים להיקלט בתנאים שקבענו, אם ישנן דירות מתאימות לקליטת משפחות (עניין שהיווה מכשול במשך שנים) ואם נצליח להיות "קשוחים" כלפי בנים שיבקשו לחזור. פתוח סביב השעון הכלבו, בניהול אלה בהט, השלים מהפך בנושא שעות הפתיחה, והוא פתוח כעת בשעות אחר הצהרים בכל ימות השבוע. התחרות עם הסופרים, המרכולים, השווקים והקניוניות בסביבה אינו מאפשר רגע של מנוחה, ומחייב עירנות רבה וכושר תגובה כדי לא לאבד לקוחות. במהלך השנה הופץ בציבור שאלון משוב, שתוצאותיו בהחלט החמיאו לצוות. אתגר לא פשוט שעימו התמודד הכלבו היה קליטת ציבור העולים מאתיופיה, ונדמה כי עמד בכך באופן משביע רצון.

 

אוטובוסים כשרים בעת שהתקיימו הדיונים על הנהגת כשרות במטבח שלנו, אחד הנימוקים שעלו היה קבלת אוטובוסים של מטיילים לארוחות צהרים, כחלק מהמטרה להוסיף הכנסות לענף המזון שלנו, הסובל מהפסד של מאות אלפים בכל שנה. השמעת הנימוק הזה גררה צחוק של לעג ע"י מספר חברים שהתנגדו למהלך. ובכן, האוטובוסים מגיעים, לעיתים בכמויות הגורמות לכיכר שליד חדר האוכל סחרחורת. ראשית, יש לחזק את מוליכי המהלך, שלא נרתעו לנוכח הלעג והביקורת, ולאחל להם שמספר האוטובוסים רק יגבר והשירות ייעשה באופן מקצועי ואדיב.

 

מניות תנובה ? התקווה בת 2500 מניות תנובה: במהלך השנה נפדו מניות "הזרע" (כ-800 אלף ?) ורוב הסכום העובר לטובת הפנסיה. בקרוב יושלם המהלך של מכירת מניות "תנובה", שעשוי להכניס לקיבוץ כמה מיליוני שקלים. עדיין לא הוחלט רשמית לאן יופנה הסכום. רבים יתמכו בהצעה להפקיד את הסכום בפנסיה, כדי להגדילה לסביבות ה-2,500 ?. לא בטוח שהנושא יעבור חלק: בוודאי יעלו הצעות נוספות לייעוד הכסף, ובעניין הפנסיה יתעורר ויכוח ? האם לתת עדיפות לשכבת גיל מסוימת?

 

קצרים ? קרן השתלמות: הנהלת המשק יזמה מהלך שבו הועידה כחצי מיליון ? לשתי מטרות: פתיחת קרן השתלמות לחברים העובדים בקיבוץ, והוספת סכום קבוע לתקציב הפנסיונרים שלא ניתן לפתוח עבורם קרן השתלמות. בשיחת הקיבוץ שדנה בנושא הועלו הצעות נוספות להשקעת הסכום הנ"ל, אך הצעת המזכירות וההנהלה הכלכלית זכתה ברוב. ? לימודי צעירים ? רות. סוף. בשלב מסוים החליטה הנהלת הקיבוץ ומינהלת השינוי להפסיק את "השביל הירוק", שיכול היה להבטיח מימון חלק ניכר מלימודי הצעירים, ולהחליפו בהסדר חדש, הכולל מענק מסוים "בגין הורים", שאינו מספיק למימון אפילו שנת לימודים אחת. עלו מספר הצעות, אבל לכולן היה מכנה משותף: לא עוד 15 שנות לימוד, לא עוד "שביל ירוק". נא להתחיל לחסוך! ? סגירת חדר האוכל בשבת בצהריים ? עוד אחד מהמוסדות שעבר זמנם בבית-אלפא, לאור מיעוט האוכלים. בכל שבת בה הופעל חדר האוכל תקתק השעון במינוס, אך נדרש טיפול ארוך עד שניתן להביא את העניין לסיומו. המעניין הוא שישנם לא מעט (גם לא הרבה) קיבוצים, שבהם מוגשות מלוא הארוחות ? שלוש בכל יום וכן בוקר וצהרים בשבת! העניין הוא שהחיסכון בכך לא היה רב, אם כי חיוני, משום שהסיבסוד הוא עדיין בסדרי גודל ענקיים. בכל פעם שחברים מתאוננים על מס הקהילה הגבוה, כדאי לדעת מה גורם לכך. אחזקת חדר האוכל היא אחת ההוצאות הכבדות. ? צל"ש לקוקי בן-חמו: איני יודע כמה חברים זוכרים את הסיטואציה. במסגרת הדיון על תקציב הקהילה, עמית בישר על הורדה קטנה במס הקהילה. קם קוקי וטען: "ההורדה קטנה ולא כל כך משמעותית, הבה נוותר עליה ונמנע את צמצום המשרה של רכזת התרבות ומזכיר הקיבוץ". לכך אני קורא: חשיבה חברתית! הציבור אכן גילה בגרות ותמך בהצעה. ? מבקר הקיבוץ בדק את נושא יישום מודל השינוי והגיש המלצותיו לשיפור מספר תחומים. הגופים שכלפיהם הושמעה הביקורת ? לא חריפה מדיי, בכל מקרה ? התחייבו לבצע תיקונים ורכז הוועדה התחייב לשוב ולדווח בעוד חצי שנה מה אכן שופר. ? תפקידים: נבחרו ומונו במהלך השנה - ערן נהוראי ? ליו"ר נוסף לשיחה. שרה שובל ? נהגת אמבולנס. שושן צלניקר ? עבודת צעירים בקיבוץ. * בית ראשון במולדת: עם קבלת כל האישורים לבנייה בהרחבת הצעירים, הסתבר שרק משפחה אחת ? גלי וניר אגם ? ממש מוכנה לצאת לדרך, ואכן עבודת ההקמה של בית העץ, בית החלומות, מתקדמת יפה ותושלם עוד ב-2007. סוכה לא יספיקו להקים, אך על הדלקת חנוכיה מדברים כאופציה ריאלית. רק תיזהרו עם הנרות בבית העץ... ? משפחות צעירות ? בנים חוזרים ? שהצטרפו במהלך השנה: קרן ושחר נחום לילך (רגב) ודרור קדם זוהר (בן-רעי) ושמעון שרבף כן ירבו השבים והמצטרפים! בראיון שקיימתי באחד העיתונים עם מיכל לנס, שההרחבה הוא "פרוייקט חייה", היא הביעה דאגתה לנוכח המגמה של גופים מסוימים לעצור את שלב ב' של ההרחבה, וטענה כי אסור לעצור את המומנטום, לבל נפגע במי שכבר החליטו לקשור עצמם עם בית-אלפא המתרחבת.

כתב: מיכאל אני מתנצל מראש אם שכחתי אירוע כלשהו או טעיתי בפרטים אלה ואחרים.

הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן