מבצע מטאורים

 משחר נעוריי עניינו אותי כוכבי השמיים. הכרתי את הקבוצות, וקצת מסיפורי המיתולוגיה על הכוכבים השונים. והנה הסתבר לי שיש באזור הגלבוע מרכז אסטרונומי פעיל. משימה קשה הייתה לי למצוא את הכתובת של מרכז זה. רק בחוברת האחרונה של המועצה מצאתי כתבה בנושא וידעתי למי לפנות. מסתבר שיש הפעם פעולות מיוחדות, מכיוון שזו העונה של שיא בפעילות המטאורים בשמיים (כוכבים נופלים).

ומסתבר שמתארגנת נסיעה לתצפיות. נתבקשתי להביא מזון ושק שינה, שכבר הרבה שנים לא נגעתי בו. אוטובוס שכלל אנשים, נשים וטף יצא לדרך ונסענו עד שלעת ערב הגענו למתחם של "כושי", לאזור שהוא המתאים ביותר למבצע. השמיים שחורים ונקיים מכל זיהום. שם פרסתי את שק השינה שלי, על אדמת הערבה החצצית, והתחלתי להסתכל על יפי השמיים הטהורים, מלאי כוכבים ופעילות של מטאורים. המטאורים הם גרגרי אבק, המגיעים מהחלל. וכך רבצתי מרבית שעות הלילה על שק השינה ותוך כדי הסברים נשאבתי לשמיים. נזכרתי בספר בראשית, בו אלוהים, ביום הרביעי לבריאת העולם, בורא את המאורות ואת הכוכבים כדי להאיר את הארץ, וכדי להבדיל בין אור לחושך. ואכן הייתה זו חוויה נפלאה לחזות את תנועת הכוכבים השוקעים וחדשים העולים. גם כמה טלסקופים הגיעו למקום, בהם ראיתי את כוכב "צדק" הנפלא עם ארבעת הירחים שלו. למרות אי הנוחות (בלשון המעטה) נהניתי בכל רגע מכל כוכב וכל מטאור.

עם שחר חזרתי לעמק, לאחר נסיעה ארוכה, וצנחתי ישר למיטה הנוחה, מאושר שעברתי בשלום של המבצע הלא פשוט, עבורי לפחות. חזרתי עם הרגשה שהנה חזרתי מהחלל. והתודה למשה קאשי, רכז החוג, שלא ידע למזלי כמעט עד הסוף הטיול את גילי האמיתי. לתשומת לב המעוניינים, יש בגלבוע מרכז אסטרונומי וחוג פעיל. המעוניינים יפנו אלי.

אפרים חנון

הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן