החיים הטובים

ניר אגם, בעלה של גלי הרפז, עוסק בתחומים שונים של הטיפול המשלים, שנקרא בעבר אלטרנטיבי והיום עומד בזכות עצמו. בין היתר מציע ניר צ'ופר – עיסוי תאילנדי כמתנת יום הולדת! רק תתקשרו והכיף בביתכם.

"הגוף שלנו משול למכונית", אומר ניר כדי להמחיש את חשיבות התחום בו הוא עוסק, "ככל שאנו מרבים להפעילה, כן גדלה בה השחיקה, ויש להכניסה מדי זמן למוסך לטיפול, כדי להחזירה לכושרה. 

הגוף שלנו פעיל שעות רבות מדי יום, אצל חלק מאיתנו הוא אפילו פועל במאמץ רב, ועל כן ניכרת בו שחיקה לאורך זמן. מיטת הטיפולים שלי הוא ה"מוסך" וידיי מחזירות את חלקי הגוף השונים לכשירות". 

ניר הוא בן קיבוץ עין-המפרץ במקור. לאחר הצבא עבד במקומות שונים וכדרך כל הצעירים טייל במזרח, ערך שם היכרות עם שיטות הרפואה המקובלות במזרח והחליט להתפתח בתחום הזה.

לפני כתשע שנים החל ללמוד בצורה מסודרת רפואה משלימה, וב-2001 החל לעבוד בחמת-גדר, בעיקר בתחומים שונים של מסאז' – בדגש על התאילנדי והשבדי, שבהם רבה בקיאותו ואותם הוא מעריך במיוחד – וכן טיפל באמצעות רפלקסולוגיה, "אבנים חמות" וטיפולי מים.

"המסאז' התאילנדי", מבהיר ניר, "הוא המועדף בעיניי, משום שהוא האנרגטי - מבחינת המטפל והמטופל – והאפקטיבי ביותר".

- אני בטוח שכל אלה הם אכן בבחינת תענוגות החיים, אבל הדבר נראה לי לוקסוס כשמדובר באזור כמו שלנו. מי יכול להרשות לעצמו?

ניר: כבר מזמן אין מדובר במותרות. הרפואה המשלימה הפכה בשנים האחרונות לרפואה מונעת לכל דבר, והרפואה הקונבנציונלית, אפילו במסגרת בתי-החולים, משלבת את הטיפולים – שפעם קראו להם אלטרנטיבים – כחלק משיטות הטיפול, כמובן היכן שרופאים יודעים מה הם יתרונות הטיפולים המשלימים וכיצד ומתי יש להשתמש בהם. למעשה, הרפואה המשלימה תופסת את מקומה בצד הרגילה.

יותר ויותר אנשים מבינים את האפקט המושג באמצעות הטיפולים המשלימים, נותנים לכך עדיפות גבוהה, מוכנים להשקיע ולקדם אותם על פני דברים אחרים.

אנשים החלו להבין שהגוף שלנו זקוק לטיפול ואחזקה, אחרת יתבלה, וזאת משום שלרוב האברים אין תחליף.

- סליחה על שאלת בוּר, מה יתרונות המסאז'?

המסאז' עובד על הגמישות ומותח את השרירים. אנשים המקבלים טיפול של מסאז' מדגישים את ההרגשה הנפלאה שהם נתונים בה לאחר הטיפול. המסאז' מרגיע את הגוף מהמתחים שבהם נתונים אנשים בחיי היומיום. הוא כאילו "משמן" את הגוף מחדש.

בנוסף לכך, באמצעות המסאז' ניתן לטפל בבעיות אורטופדיות, ובכאבי ראש, גב ומפרקים.

- האם אתה יודע היכן הגבול שמעבר לו אתה למעשה כבר אינך יכול לעזור?

אני ממשיך ולומד כל הזמן ומשפר את ידיעותיי, בין היתר בדיוק בתחום לגביו שאלת: הבנת גבולות העזרה – עד היכן אני יכול לעזור ומתי עליי להודות שאיני יכול, ולהפנות אנשים לרופאים המקצועיים.

לפני כל טיפול אני מבצע "תישאול", כדי לקבל פרטים הכרחיים. יש לדעת, למשל, כי אצל נשים בהריון יש להיזהר במיוחד וידוע כי יש אצלן נקודות בגוף שלחיצות יכולות להיות מסוכנות.

- השוק מלא ומוצף במטפלים, אפילו באזור קטן כמו שלנו, וכולם מציעים מיגוון טיפולים, תוך שהם מהללים ומשבחים את עצמם ואת טיפוליהם. איך האדם הפשוט יודע מה טוב לו, אלא אם קיבל המלצה מפה לאוזן?

כך זה אכן עובד: המלצות עוברות מפה לאוזן. אם אתה איכותי, יעבירו את שמך הלאה ועוד אנשים יבקשו את שירותיך. אדם המבקש לקבל טיפול לא יכול להיות מודע להבדלים בין המטפלים.

גם בין מטפלים המגדירים את הטיפול שהם נותנים באותו שם – נאמר מסאז' "שבדי" – ישנם הבדלים, משום שעל התורה הבסיסית מוסיף כל מטפל את מה שלמד עם השנים, כאשר לפעמים זהו ייחודו.

תתפלא, אבל לא כל מטופל מתחבר לכל זוג ידי מטפל ולכל סוג טיפול. לכן כאשר מוצאים  מטפל שמתחברים אליו, לא רוצים לעזוב אותו.

* * * * *

אחת הבעיות של ניר היא שאין לו עדיין קליניקה פרטית. חלק ניכר מעבודתו מתבצע בחמת-גדר, שם הוא מוצע לקהל ועושה טיפולים ללקוחות המזדמנים למקום ומגלים עניין בטיפוליו. ביתר הזמן הוא נענה לקריאות טלפוניות, אורז את מזוודת הפלאים – הנפתחת למיטת טיפולים בבית הלקוח או הלקוחה – ומגיע לביתם. בכפר תבור יש לו מספר רב של לקוחות, ולמצוא אצלו זמן פנוי –קשה למדיי.

קליניקה פרטית היא חלומו. לאחרונה השלימו גלי וניר את תכנון ביתם החדש – בעזרת ראובן טרייבר – האמור לקום בהרחבה החדשה, העומדת לקום במזרח הקיבוץ.

העניין, כך הבנתי, עדיין מתעכב במינהל, אך גלי וניר מקווים שבעוד כארבעה חודשים תחל הבנייה בפועל והיא תסתיים כעבור שמונה-תשעה חודשים. כלומר, אם לא יהיו עיכובים מיותרים, יוכלו לחנוך את ביתם החדש בעוד כשנה ורבע מהיום. בתכנון הבית הכניסו את הקליניקה המיוחלת וניר כבר ממש קצר רוח לעבוד בתוכה.

* * * * *

- אני מניח שיהיו אנשים שאולי יתלבטו אם להתקשר אתך ולבקש טיפול. מה תומר להם?

ראשית, מדובר במשהו שהוא כיף, בפירוש! למי שכבר התנסה, אין צורך לומר זאת. היום מקובל לתת טיפול כמתנה ליום הולדת או ליום הנישואים. למי שטרם התנסה אני יכול להבטיח הנאה בלתי רגילה. חוץ מזה, מדובר גם ב"בריאות נטו" – מעין טיפול תקופתי למכונה – הגוף שלנו, העובד נון-סטופ – הזקוק לשימון.

מומלץ לתת עיסוי גם לתינוקות, לכאלה שיש להם בעיות עיכול ולמי שאינם שקטים ויש להם בעיות של שינה. אני מלמד את האם פעולות מסוימות, שבהמשך תוכל לעשות בעצמה.

אני גם יכול לומר, בכל הצניעות, שאני עושה זאת ברמה טובה ביותר.

- מה נותן לך העיסוק הזה?

המון סיפוק! אני נהנה לעזור לאנשים ועושה זאת באהבה מלאה.

- האם מתפתחים גם יחסים אישיים, או שזו רק טכניקה?

בהחלט מתפתחים, משום שכמעט תמיד משוחחים תוך כדי הטיפול. כמה משוחחים, על מה ועד כמה השיחה היא אישית – הדבר תלוי בכל אחד. ישנם לא מעט אנשים הזקוקים לדבר ולספר, משום שהם זקוקים לפרוק לא רק מתחים פיזיים, אלא גם נפשיים.

אני מבחין די מהר למה באמת זקוק המטופל ובאינטואיציה שלי בונה את הטיפול באופן המתאים והיעיל ביותר.

- האם יש מימד אירוטי בסיטואציה? ראיתי לאחרונה סרט שבו המטפל נראה אדיש, כאילו הוא עשוי שילוב של קרח ועץ. איך עושים את ההפרדה?

זה בהחלט תחום בעייתי. ישנם גברים החוששים לקבל טיפול מבחור (התופעה נקראת הומופוביה), ןישנן נשים החוששות להיחשף. אני רק יכול לומר כי אלה שמתגברים - נהנים.

מבחינתי הגבול מאוד ברור, ואין חשש שיתפתחו יחסים פיזיים או אינטימיים. ישנם כללים הקובעים כמה קרוב למיטה מותר למטפל לעמוד וכן במה מותר או אסור לגעת. נהוג לומר במקצוע: "סטייה קטנה יכולה להביא לתביעה גדולה"... 

- מה אתה מאחל לעצמך?

כמובן, שהיקף הפעילות לא יקטן, שאפתח קליניקה משלי, וכן ברצוני להתחיל ללמד, כדי להעביר את הידע הרב שצברתי.

כתב: מיכאל

הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן