היה מידידי בית אלפא ותכנן את המוסד החינוכי גלבוע בראשיתו.  בהתחלה נבנו במוסד ארבעה בניני מגורים שכללו בכל מבנה: כיתה, 5 חדרי מגורים ואגף שירותים משותפים. במשך יותר מעשר שנים אחר כך נבנו כל מבני המוסד לפי תוכניתו של שרון.

                                                בית הזרע 1940 נבנה מלבנים אדומות ללא בטון (היום מסעדת Bliss).

אריה שרון היה המתכנן בבית אלפא בשנות מלחמת העולם השנייה, כאשר לא היה ניתן להשיג חומרי בנין: מלט, חצץ, עץ, וברזל. לכן באותן שנים בנו בבית אלפא רק בבלוקים עשויים מחימר  של "אדמה" שנוצר בבית חרושת "נעמן", שהוקם לצורך זה. היו אלו לבנים אדומות עם חללים של אוויר בתוכם. מלבנים אלו בנו גם את העמודים, הקירות והקורות של המבנים. כך גם נבנה בניין "הזרע" (היום מסעדת Bliss) גם הגג נבנה בקשתות מבלוקים אדומים של נעמן.

 
                                                      רפת המלטה משנת 1940 שהפכה ל"קפה כוסית"
 

הסגנון המיוחד של שרון היה, בניית גגונים להצללה סביב כל המבנים של המגורים וכיתות הלימוד במוסד. כן בבנייני המגורים בקיבוץ. בקיבוץ תכנן שרון  כ-10 בתי מגורים של 6 חדרים בכל בית, כאשר כל זוג חדרים היה עם כניסה מכיוון הפוך  לשכנו ולכל בית היו שלוש כניסות, כל אחת משותפת לשני חדרים. מבנה מאד מיוחד תכנן שרון לרפת המלטה, אשר הייתה מבנה חצי עגול שכולו מבטון, עם תאים מבודדים לכל פרה הבנויים בצורת משולשים הפונים  למרכז העיגול שמרכזו משותף וממנו היו מטופלות הפרות. למרות תנאי המלחמה והחוסר במלט, חומרי בניין וברזל, נבנה כל המבנה מבטון, כולל הגג המשופע ועמודי התאים של הפרות.  המבנה השמור שופץ והיום משמש לבית קפה ומפגש חברים. בנוסף נבנה סמוך לחדר האוכל מבנה שירותים ציבורי עם 6 תאים, גם הוא מבלוקים אדומים ללא כל ברזל או בטון.

   

הקובץ המלא משאוליק

הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן