על הקשר שבין מגילת רות לחג השבועות

 

מזה כ-1,300 שנה נוהגים לקרוא את מגילת רות בחג השבועות בבית-הכנסת. מגילת רות הינה אחת מחמש המגילות בתנ"ך ואחת משתי המגילות הנקראות על-שם אישה, שהיא הגיבורה הראשית בסיפור.

וזה סיפר המעשה: בעקבות רעב כבד בארץ, החליט אלימלך לעבור עם משפחתו ? נעמי אשתו ושני בניהם - מבית-לחם למואב. במואב פקדה את המשפחה טרגדיה נוראה: תחילה מת האב אלימלך, ואחר-כך מתו שני הבנים. נעמי נשארה עם
שתי כלותיה המואביות: רות וע?ר???ה.
בינתיים הסתיים הרעב בארץ יהודה, ונעמי מחליטה לחזור לארץ. כלותיה מלוות אותה, אך היא מפצירה בהן להישאר. עורפה משתכנעת, אך רות מתעקשת ואומרת לנעמי: "עמך ? עמי; ואלוהייך ? אלוהיי".
וכך מגיעות נעמי ורות ליהודה ? אלמנות, עניות וחסרות כל. הימים ימי הקציר ורות מחליטה לנצל את זכותה כענייה ללכת ללקט בשדה. היא מגיעה לשדה של בועז, קרוב משפחה של נעמי, איש נכבד ובעל נכסים, אלמן מבוגר.
בועז רואה את רות בין המלקטים בשדה והיא מוצאת חן בעיניו. הוא מבקש לדעת עליה פרטים וכשהוא שומע את מה שעשתה למען חמותה, נעמי, הוא מחליט להעניק לה יחס מיוחד ומבקש ממנה שלא תלך לשדה אחר.
נעמי שומעת מרות על המפגש עם בועז, ומציעה לה להתלבש יפה ולהתקשט, לרדת אל הגורן, לחכות עד שבועז ילך לישון שם, ולפתות אותו. וכך באמצע הלילה מגלה בועז את רות השוכבת למרגלותיו. היא מבקשת ממנו שיגאל אותה וישא אותה לאישה.
יש לסיפור "הפי-אנד": בועז נושא אותה, נולד להם בן בשם עובד, שהוליד את ישי ? אבי המלך דויד. רות היא אפוא סבתא-רבה של דויד!

* * * * *

למרות שהסיפור מתרחש "בימי שפוט השופטים", ברור שלא נכתב בתקופה זו. ישנה דעה לפיה הספר נכתב בתקופת
עזרא ונחמיה, מנהיגי העם בתקופת בית שני, שתבעו לגרש את הנשים הנוכריות שעלו ביחד עם שבי ציון מבבל.
הספר מצביע על גישה שונה, הוא גם מציין שדויד המלך שייך לשושלת שהחלה אצל רות, ונועד למנוע גירוש גורף ולהשאירן בתנאי שתקבלנה על עצמן את האמונה היהודית. נראה שהוא השתלב בתקופה מסוימת בויכוח על נשואי
תערובת. לכך יש להוסיף את התייחסות התנ"ך לבעיית הג?רים, המופיעה בתנ"ך מספר רב של פעמים, אולי יותר מכל
בעיה חברתית אחרת, דבר המעיד על כך שהבעיה העסיקה מאוד את עם ישראל לאורך השנים. אגב, יש המסיקים מהפסוק "עמך ? עמי; אלוהייך ? אלוהיי", עד כמה היה קל להתגייר אז... מדוע קוראים את מגילת רות בחג השבועות?
א. חג השבועות הוא חג הקציר. המגילה מתרחשת בתקופת "קציר חיטים" ומרבית האירועים קורים בשדה או בגורן
ב. חג השבועות הוא חג מתן תורה. בתקופת התלמוד, במהלך קביעת הלוח העברי, נקבע התאריך ו' בסיוון
כזמן מתן תורה. רות היא נוכרייה שהצטרפה לעם ישראל וקיבלה את ההתחייבות לאלוהי ישראל ולתורתה, בדיוק כמו שעם ישראל קיבל את התורה במעמד הר סיני.
ג. דויד המלך נפטר על-פי המסורת בחג שבועות. מסורת אחרת טוענת שאף נולד בחג שבועות.
ד. ייתכן והיה רצון להדגיש את עיקרון גמילות החסדים ועזרה לנזקקים.


* * * * *


בסך הכול, סיפור אנושי יפה, עם סיום יפה ומרגש, וכל אחד יכול להסיק ממנו את מה שברצונו להסיק.


כתב: מיכאל (על-פי ערכים באינטרנט)

 

הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן