אפריל 2008

החודש לפני 60 שנה

 

אפריל – חודש המפנה

 מאי – דילמה האם להכריז על עצמאות

 

באפריל השיג ארגון ה"הגנה" הישגים מרשימים: מבצע "נחשון" והניצחון במשמר-העמק – שחוללו תפנית במהלך המלחמה; איך שוכנעו הדרוזים לעבור לצד היהודי? ביצוע מוצלח של תוכנית ד' יצר רצף שליטה בשטח שהובטח בתוכנית החלוקה; ב-14 במאי עזבו הבריטים, האם מובן מאליו שבאותו יום נכריז על עצמאות?

שייפתח עליי, שייפתח

 

כאשר הסתבר לאנשי פלוגה ה' ההיסטורית בצנחנים (מבית-אלפא שירתו בפלוגה בני קבוצת "דרור"), כי הם היחידים שטרם הפיקו מפגש מחזור, התארגנו ובעוד חודש יקיימו מפגש כזה, שכבר מעורר התרגשות בין משתתפיו. שיחה על השירות בצל דמויות מיתולוגיות, על פעולות התגמול, ועל יחסי חברות מיוחדים.

על הגנת העמק

 

ביני מספר על טקס ההשבעה בו התקבל לשורות ה"הגנה", על האופן בו נפצע במלחמת העצמאות ואיבד את רגלו, על עיצוב טקס חג העצמאות בקיבוץ ועל הכנת המנורה על הגלבוע בעשור למדינה.

גם להם יום הולדת 60

בשבת אביבית התכנסו בנות ובני קבוצת "מעיין" (הראשונה), יחד עם השותפים מהמוסד בקבוצות "נחשון" ו"שקמה", לחגוג ביחד יום הולדת 60. לאחר שמחת הפגישה וגילויי התרגשות לנוכח ההיכרות המחודשת, העלינו זיכרונות מההווי המשותף. ניצלנו את ההזדמנות לסגור חשבונות מהעבר, ולתת "סמלי בוגרים" לחלק מהחברים שעדין לא קיבלו. מדוע לא קיבלו? היום כבר מותר לגלות: כי האזינו לקליף ריצ'ארד ואלוויס פרסלי, ולא הבטיחו להגשים בקיבוץ...

בספירת המלאי מצאנו ש-
14 - נשארו בקיבוצי ה"אֵם" שלהם.
5- חיים בקיבוצים אחרים.
7 - חיים ביישוב כפרי.
9 - גרים בערים הגדולות וסביב להן.
4 - חיים בחו"ל (מעניין שדווקא הם קיבלו סמלי בוגרים...)

 

הטור האחרון

 

מחשבות בעקבות מפגשי

 ההסברה בנושא שיוך דירות